Jak zablokować reklamy w przeglądarce Firefox?

jak zablokować reklamy w firefoxie

Przyszło nam wszystkim żyć w bardzo specyficznych czasach, które charakteryzują się przede wszystkim tym, że każdy człowiek w życiu codziennym jest atakowany przez dziesiątki, setki bodźców zabiegających usilnie o naszą uwagę. Billboardy, ulotki, plakaty, neony – nietrudno jest poczuć się przez to wszystko odrobinę przytłoczonym. W sytuacji takiego przytłoczenia chciałoby się tylko odpocząć, zrelaksować, na przykład przy komputerze. Siadamy zatem, włączamy przeglądarkę Firefox lub dowolną inną… I tu pojawia się problem: dosłownie każda strona internetowa jest obecnie najeżona reklamami, ale świat wirtualny jest o tyle lepszy od realnego, że z tym problemem można skutecznie zawalczyć.

Jak zablokować reklamy w Firefoxie?

Szczęśliwie, nie jest to zbytnio skomplikowane, choć bezdyskusyjnie wymaga wykazania pewnej inicjatywy. Przede wszystkim, należy zlokalizować przycisk „Ustawienia” – to te trzy poziome paski w prawym górnym rogu ekranu, tuż obok przycisku do wyświetlenia zakładek, historii i pobranych plików, a także obok przycisku do konfigurowania paneli bocznych. Klikamy w „Ustawienia” i z dosyć bogatej palety opcji wyszukujemy „Dodatki” – dla ułatwienia można zaznaczyć, że opcja ta jest ubarwiona symbolem prostego puzzla. Po kliknięciu w tę opcję domyślnie ukażą nam się motywy zainstalowane dla naszej przeglądarki, które można dowolnie zmieniać. Aby przybliżyć się do całkowitego zablokowania reklam w Firefoxie, musimy jednak skierować się do zakładki „Rozszerzenia”, dostępnej po lewej stronie ekranu. Surowe, świeżo zainstalowane przeglądarki nie dysponują żadnymi rozszerzeniami, więc nie da się ich tak po prostu włączyć, trzeba je najpierw pobrać.

Samo pobieranie również nie jest zbyt skomplikowaną czynnością

Kiedy już dostaniemy się do zakładki „Rozszerzenia”, w prawym górnym roku możemy zobaczyć pasek wewnętrznej wyszukiwarki Firefoxa. Wpisujemy weń frazę typu „block ad”. Otworzy się wtedy zupełnie nowa karta z niezwykle bogatym archiwum wszelkich dodatków do przeglądarki. Aby zablokować reklamy w Firefoxie, trzeba się skierować po konkretną aplikację. Szczęśliwie, lista takowych wyświetla nam się po wpisaniu wspomnianej wcześniej frazy.

Wybór aplikacji do blokowania reklam w Firefoxie jest dosyć obszerny

Już na pierwszej stronie wyszukiwania mamy dostępnych dwadzieścia pięć aplikacji. Czy wszystkie są równie dobre i warte uwagi? Trudno powiedzieć jednoznacznie. Najłatwiej jest pokierować się głosem ludu i pobrać tę aplikację, którą pobrało najwięcej użytkowników. Na tę chwilę jest to „AdBlock for Firefox”, któremu zaufało ponad milion użytkowników. Oczywiście można też skorzystać z mniej popularnych aplikacji, takich jak „Adguard AdBlocker”. Jeśli chcemy zablokować reklamy w Firefoxie, ale tylko na konkretnej stronie, istnieją aplikacje blokujące reklamy konkretnie na Facebooku czy YouTube.

Blokowanie reklam w Firefoxie nie jest zatem tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. W praktyce jest kwestią kilku kliknięć – warto zainwestować parę minut w ustawienie tych wszystkich opcji, aby cieszyć się internetem wolnym od namolnych reklam.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *